Záchranárske vrtuľníky sú stále častejšie a efektívnejšie využívané pri záchrane ľudských životov
Posádky leteckých záchranárov spoločnosti AIR-TRANSPORT EUROPE zaznamenali v uplynulom roku opäť nárast záchranných akcií v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Záchranárske vrtuľníky vo svojom charakteristickom červeno-bielom “šate“ a prúdové lietadlo upravené do medicínskej verzie boli v roku 2024 vyslané zo svojich siedmich základní na Slovensku a z dvoch v Českej republike na pomoc ľuďom v tiesni presne 4587-krát, čo je o 585 zásahov viac ako v roku 2023.
ZÁCHRANNÉ AKCIE NA ÚZEMÍ SLOVENSKA Lety do terénu smerovali najmä k dopravným nehodám Volacím znakom vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby je kombinácia mena Krištof a poradového čísla. Na území Slovenska je celkovo sedem základní (Krištof 01 – 07). V priebehu roka 2024 bolo všetkých sedem Krištofov vyslaných do záchranných akcií celkovo 3028-krát. V porovnaní s rokom 2023 vykonali posádky na Slovensku o 383 záchranných misií viac. V rámci tzv. primárnych zásahov leteli záchranári spolu 1662-krát k pacientom priamo do terénu. Najčastejšie pomáhali pri dopravných nehodách, celkovo 362-krát, pri ktorých ošetrili 176 vodičov a spolujazdcov vozidiel, 91 cyklistov, 87 motocyklistov či 8 kolobežkárov. Pri jednej z dopravných nehôd letela trenčianska posádka na pomoc svojim kolegom – hasičom a policajtom, do ktorých v odstavnom pruhu vrazil kamión. Dvaja z nich utrpeli smrteľné zranenia. Život tretieho raneného policajta visel na vlásku a privolaní leteckí aj pozemní záchranári oň bojovali zo všetkých síl. V kritickom stave ho letecky transportovali do nemocnice v Bratislave. Boj o život vyhral a o päť mesiacov prišiel osobne poďakovať zasahujúcej posádke za záchranu života. „Bol to malý zázrak, niečo, čo sa udialo medzi nebom a zemou...,“ spomína na daný deň letecký záchranár Lukáš. Stretnutie so zachráneným policajtom ho milo prekvapilo a dojalo. V 25 prípadoch boli záchranári vyslaní na pomoc pacientom, ktorí boli poštípaní hmyzom či uhryznutí plazom. V piatich prípadoch leteli na pomoc osobám napadnutým medveďom, pričom išlo o jedny z najnáročnejších záchranných akcií. Aj v horskom prostredí a miestach, ktoré sú nedostupné pre pozemnú záchranu, si posádky dokázali poradiť. V prípade, že vrtuľník nemôže pristáť priamo v teréne, využívajú záchranári tzv. špeciálnu záchrannú činnosť. Vďaka výbave palubného navijaka, dokáže lekár dosiahnuť zraneného v priebehu niekoľkých minút. O veľkej výhode a benefitoch tejto techniky svedčí aj jej každoročne stúpajúci trend. V roku 2024 ju posádky využili pri 429 záchranných akciách, čo predstavuje 31%-ný nárast oproti roku 2023. Základňa v Poprade, vďaka svojej polohe, si už tradične drží svoje prvenstvo v tejto činnosti. Pri svojich 468 akciách, realizovaných najčastejšie v horskom prostredí, bol lekár takmer pri každej druhej akcii vysadený k zranenému pomocou palubného navijaka. Pacienti tak boli z nedostupného miesta evakuovaní v krátkej dobe a transportovaní priamo do cieľového zdravotníckeho zariadenia.
Vzrástol počet prevezených novorodencov ako aj letov pre transplantačný program V rámci tzv. sekundárnych prevozov bolo viac ako 1300 pacientov prevezených z oblastných nemocníc do vyššie špecializovaných zdravotníckych zariadení. Najčastejšou indikáciou pre urgentný letecký prevoz kritických pacientov medzi klinikami boli už tradične kardiovaskulárne ochorenia. Záchranárske vrtuľníky bolo možné v r. 2024 najčastejšie vidieť pristávať na strešnom heliporte Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH), celkovo 239-krát. Neoddeliteľnou súčasťou leteckej záchrany a pomoci chorým sú aj transporty prúdovým lietadlom Cessna Citation C550 Bravo, ktoré v medicínskej úprave previezlo v roku 2024 na palube 37 pacientov do špecializovaných zahraničných kliník, najčastejšie do Prahy a nemeckého Düsseldorfu. Za zmienku tiež stoja prevozy v rámci transplantačného programu, kedy sa vrtuľníky ako aj lietadlo spoločnosti ATE podieľali celkovo na 62 prevozoch, čo je o 18 viac ako v roku 2023. Z toho 15-krát prevážali piloti transplantačný tím, 10 darcov orgánov, 20 príjemcov na transplantáciu a v 17 prípadoch sa na palubách vrtuľníkov a lietadla viezli samotné „darované“ orgány. Posledným takýmto letom v minulom roku bol pár dní pred Vianocami prevoz toho najvzácnejšieho daru pod stromček pre 11-ročnú pacientku, ktorej posádka lietadla ATE priviezla z Prahy do Bratislavy nové srdiečko. Po úspešnej transplantácií má tento príbeh aj ďalšie úspešné pokračovanie. Malá pacientka sa drží statočne a medzičasom sa už dostala do domácej starostlivosti. Medzi stúpajúce čísla patria v roku 2024 aj prevozy novorodencov v inkubátoroch. Rýchly a šetrný prevoz do špecializovaných kliník potrebovalo 57 novorodencov, ktorí sa bezprostredne po narodení ocitli v ohrození života. Najviac času, viac ako 460 hodín, strávil v roku 2024 vo vzduchu vrtuľník EC 135 s reg. označením OM-ATW.
Najviac vzletov a pristátí eviduje Krištof 02 v Banskej Bystrici Rekordný počet záchranných akcií má za sebou v roku 2024 základňa situovaná v centre Slovenska - Krištof 02 v Banskej Bystrici, ktorá si do svojej štatistiky pripísala 510 akcií. Za nimi nasledovalo stredisko Krištof 04 z Košíc so svojimi 487 zásahmi a v tesnom závese ho dobiehalo stredisko Krištof 03 z Popradu, ktoré pre pomoc a záchranu vzlietlo v roku 2024 celkovo 468-krát. Z celkového počtu zachraňovaných podľa štátnej príslušnosti po domácich pacientoch záchranári najčastejšie pomáhali pacientom poľskej národnosti (82) a českej národnosti (72). Čo sa týka pohlavia výrazne prevládali mužskí pacienti (2027) pred ženským pohlavím (991).
„Za štyrmi tisíckami náročných zásahov leteckých záchranárov stojí vzájomné prepojenie a tímová spolupráca viacerých profesií od technikov údržby lietadiel cez pilotov, lekárov, záchranárov, dispečerov až po administratívnu podporu. V systéme záchrannej zdravotnej služby stojíme v súčasnosti pred neľahkými výzvami, ktorými sú nadchádzajúce výberové konania na poskytovateľov záchrannej služby a ktoré do značnej miery určia smer a systém našej činnosti v nasledujúcich rokoch. Hnacím motorom a motiváciou pre našu spoločnosť je silný tím odhodlaných ľudí, ktorí aj v roku 2024 dokázali, ako sa vedia navzájom podržať a pomôcť si. Ich pracovné nasadenie a odhodlanie si veľmi vážime. Verím, že jubilejný rok 2025 bude pre nás všetkých výnimočný a že sa nám spoločným úsilím podarí čo najlepšie dosiahnuť ciele, ktoré sme si stanovili, “ uzavrela konateľka spoločnosti ATE, Mgr. Zuzana Turočeková.