2007-01-02
K zvýšeniu leteckých záchranných akcii prispelo otvorenie nového strediska LZZS ATE 1.februára 2006 v Nitre. Výkony mohli byť aj vyššie ak by v plnom rozsahu pracovalo aj stredisko LZZS ATE v Banskej Bystrici, ktoré bolo nečinné od januára do júna minulého roku pre januárovú haváriu vrtuľníka.
Najviac zásahov malo popradské stredisko LZZS ATE – vyše 170. Bolo ich však menej ako v roku 2005 najmä v horskom teréne. Pokles výkonov v horách zapríčinila novela zákona o Horskej záchrannej službe, ktorá od 1.júla 2006 spôsobila zmenu pravidiel spolupráce LZZS ATE s HZS. Niektoré záchranné akcie, do ktorých z rôznych príčin nebola zapojená LZZS, mohli pacientovi leteckou prepravou priniesť väčšiu úľavu a rýchlejšiu nemocničnú starostlivosť ako pozemné záchranné akcie.
Charakteristickým znakom leteckej záchrany v roku 2006 bol pokles primárnych zásahov / priamych záchranných akcií/, čo bolo spôsobené rapídnym nárastom nových pozemných záchranných staníc. V mnohých prípadoch sanitky prevážali pacientov, ktorí utrpeli poranenia chrbtice s následnými neurologickými symptómami a s inými život ohrozujúcimi diagnózami pričom letecký transport mohol byť rýchlejší a pre nich aj šetrnejší.
LZZS ATE má svoje záchranné stanice prakticky na celom území Slovenska. V tomto čase prevádzkuje stanice na základe licencie udelenej Ministerstvom zdravotníctva v Poprade, Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. V strediskách pracuje 21 lekárov špecialistov a 15 záchranárov. Záchranársky tím je stabilizovaný a pravidelne preškoľovaný.
V súčasnosti posádky lietajú na 5 vrtuľníkoch AGUSTA A109K2 a na jednom vrtuľníku Ecureulil AS 355 N. Vrtuľníky LZZS boli v roku 2006 vybavené najmodernejšími zdravotníckymi prístrojmi slúžiacimi na urgentnú medicínu a ďalším špeciálnym vybavením určeným na vyslobodenie a transport pacientov najmä z terénov, kde nie je možné pristáť. Piloti o.i. majú k dispozícii špeciálnu techniku na nočné videnie, ktorá účinne pomohla pri viacerých nočných záchranných akciách a prevozoch pacientov naposledy 30.decembra 2006 pri záchrane poľskej turistky pod Javorovým štítom vo Vysokých Tatrách.
V roku 2006 nastali zmeny v KARTE DARCU- karte priaznivcov ATE. Z karty odstúpila Horská záchranná služba. Bolo rozhodnuté , že finančné dary poskytované priaznivcami budú slúžiť výhradne na podporu činnosti LZZS. Výhody, ktoré plynú s KARTY DARCU sa dotýkajú všetkých, ktorým sa náhle zhorší zdravotný stav alebo utrpia úraz, pričom ich stav si bude vyžadovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Takým bude poskytnutá pomoc aj v prípade ak ich zdravotný stav nebude indikovaný zdravotnou poisťovňou. To však neplatí pre tých, ktorý vykonávajú horolezectvo alebo iné rizikové športy.
Na jeseň uplynulého roku v rámci zlepšenia operatívnosti a leteckého servisu začala AIR TRANSPORT EUROPE spol. s.r.o. budovať v Roosweltovej nemocnici v Banskej Bystrici hangár a servisnú budovu pre posádky a vrtuľníky LZZS. V tomto čase je stavba vo vysokom stave rozpracovanosti a bude dokončená o niekoľko mesiacov. Nová servisná budova a hangár umožnia záchranárskym tímom zminimalizovať čas potrebný na záchranu životov. Pred firmou stojí aj ďalšia naliehavá úloha dokončiť rokovania o výstavbe podobného terminálu na bratislavskom letisku.
Záchranné akcie počas sviatkov roku 2006/7
LZZS ATE vykonala počas vianočných a novoročných sviatkov 8 zásahov. V prevažnej väčšine to boli lyžiarske úrazy na Štrbskom Plese, Ždiari a v Lomnickom sedle, ktorých bolo najviac. Lyžiari riskovali na tvrdom a zamrznutom snehu. Ten spôsobil zranenia aj turistom, ktorých posádky zachraňovali vo vysokohorskom teréne. Pri záchranných akciách asistovali členovia Dobrovovoľného zboru Tatranskej horskej služby a Horskej záchrannej služby.